+90 850 255 1 875

Whois Nedir? Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

teknik - 6 Haziran 2022

Whois konusuna değinmeden önce alan adlarından kısaca bahsetmek yerinde olacaktır. Alan adı kaydı, domain name veya isim tescil gibi farklı isimlerle karşılasanız da hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Alan adı bir websitesinin internetteki adını ve yerini tanımlar. Arama çubuğuna alan adını girerek ilgili websitesine ulaşmanız mümkün hale gelir. Örneğin şu an blog yazısını okumakta olduğunuz sitenin alan adı aak.com.tr’dir. Alan adları olmasaydı erişmek istediğimiz websitesine ulaşmak için IP adreslerini ezberlemek zorunda kalırdık. Kısaca alan adları, IP adreslerinin yerine geçerek hem internette arama yapmamızı kolaylaştırmakta hem de websitemizin erişilebilirliğini artırmaktadır.

Şimdi whois nedir sorusuna geçebiliriz.

Whois, kaydı yapılmış bir alan adının kim tarafından alındığını, adresini ve iletişim bilgilerini görüntüleyebileceğiniz bir internet kayıt sitesidir. Bu siteden isim tescilinin ne zaman başladığını ve bittiğini de görmeniz mümkün olmaktadır. Özellikle, büyük çaplı ve kurumsal şirketler alan adlarını 5 yıllık veya daha uzun vadeli tescil ederler. Bu sayede fiyat artışlarına karşı firmalarını korurlar.

Whois sorgulama nasıl yapılır?

Whois sorgulaması, bir alan adının kim tarafından alındığını öğrenmek ve iletişim bilgilerine erişmek için yapılır. Aynı zamanda, almak istediğiniz alan adının müsait olup olmadığını da bu yolla öğrenebilirsiniz. Sadece whois sorgusu yapmak üzere hazırlanmış websiteler olduğu gibi alan adı kaydı yapan siteler de bu hizmeti sunabilmektedir. Örneğin, whois.web.tr adresine girip arama kısmına domain adını girerek whois sorgulama yapabilirsiniz.

Whois bilgileri gizleme mümkün müdür?

Kayıtlı alan adı bilgilerinin basit bir sorgulama ile ulaşılabilir olması bazen tercih edilmez. Kişisel bilgilerinize erişen kötü niyetli kişilerden istenmeyen SMS’ler alabilir veya alan adını almak için tarafınıza baskı yapılabilir. Bu durumdan kaçınmak için iletişim bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşımını engellemeniz gerekmektedir. Domain whois koruma olarak adlandırılan bir işlemle whois bilgilerini gizleme mümkündür. Sitemiz, whois koruma hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır.