+90 850 255 1 875

Alan Adı Nedir? Alan Adı Uzantıları Nelerdir?

teknik - 3 Haziran 2022

Alan adı (domain) web sitenizdeki adresinizi ifade eder. Alan adı, kullanıcıların web sitenize doğrudan erişmek için bir tarayıcının arama çubuğuna yazdıkları şeydir. Bunun yanında alan adı benzersizdir ve farklı siteler arasında paylaşılamaz.

Alan adı uzantıları, internet adreslerindeki noktalı uzantılardır. Alan adı uzantıları, jenerik ve ülke kodlu olmak üzere ikiye ayrılır. Örneğin aak.com.tr adresi ülke kodlu bir uzantı olan “.tr” ile biterken google.com adresi jenerik bir uzantı olan “.com” ile bitmektedir.

İşte Alan Adı Uzantıları Anlamları

.com

Her ne kadar ilk çıktığında ticari kuruluşlara kayıtlı alan adları için tasarlanmış olsa da .com günümüzde genel olarak en çok tercih edilen alan adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Alan adı uzantıları arasında en çok akılda kalan .com alan adı uzantısıdır. İnternet kullanıcıları bir şeyi aratmak bir web sitesine ulaşmak için ilk olarak .com uzantısı ile giriş yapmak istemeleri .com uzantısının popüler olmasının kanıtı niteliğindedir. Alan adı alma sürecinde ise .com ilk tercih edilen alan adı uzantısıdır. .com her ne kadar avantaj sağlıyor gibi gözükse de bazı dezavantajları da mevcuttur. .com uzantılı alan adı sizden önce başkası tarafından satın alınmış olabilir.

.net

.net İngilizcede network (ağ uzantısı) kelimesinin kısaltılmış halidir. Günümüzde herkese açık olan .net daha öncesinde sadece internet ve ağ hizmetleri kullananlar için sunuluyordu. Satın alınan alan adı uzantıları düşünüldüğünde .net uzantısı .com’dan sonra en çok tercih edilen alan adı uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde .net uzantısı internet tabanlı hizmetler, ağ platformları sağlamak amacı ile tercih ediliyor. Bir başka kullanımı da .com kullanılamaması halinde ortaya çıkmaktadır. Bu noktada sizle aynı alan adı taşıyan işletmenin sizinle aynı sektörde olup olmaması oldukça önem taşır, alan adı aynı sektör de aynı ise müşteri kitleniz onların da müşterisi olabilir.

.org

Popüler alan adı uzantıları arasında yer alan .org İngilizce organization kelimesinden gelmektedir. Genelde .org kâr amacı gütmeyen, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, hayır kurumları ve online toplulukların tercih ettiği uzantıdır. Her ne kadar kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılsa da günümüzde herkese açık bir uzantı.

.org internet kullanıcıları tarafından güvenilir olarak algılanıyor. Genelde .org ticari siteler için pek önerilmez. Bunun sebebi de .org kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda yaygın kullanıma sahip olduğundan internet kullanıcılarının .org uzantılı bir siteyi kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak algılama durumundandır. .org uzantısı tercih eden bazı kuruluşlara tema.org.tr ve tev.org.tr adresleri örnek verilebilir.

.co

.co Kolombiya’nın ülke kodu alan adı uzantısı olarak bilinmektedir. .co uzantısı her ne kadar Kolombiya’ya ait olsa da uluslararası bilinirliğe sahiptir ve alan adının bir işletme ya da şirkete ait olduğunu ifade eder. Alan adı uzantıları arasında yer alan .co kullanımının popülerliği günden güne artıyor. .com kadar popüler olmasa da .co, .com alınamadığı durumlarda isim benzerliğinden dolayı alınan bir alan adı uzantısı olarak karşımıza çıkıyor.

.tr

Türkiye alan adı uzantısı .tr olarak ifade edilir. .tr alan adı uzantısı almak için gerekli koşulları sağlamak önemlidir. Hali hazırda .tr uzantılı alan adı tahsis ettirmek için birtakım belgeler sunmak gerekse de belgesiz .tr dönemini başlatacak TRABİS’in Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açılmasıyla birlikte .tr uzantısı da .com gibi kolayca edinilebilecektir.

.tr alan adı kullanım örnekleri:

  • av.tr : Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı avukatlar için
  • pol.tr : Polis, emniyet teşkilatı için
  • bel.tr: Belediye teşkilatları için
  • mil.tr: Askeri kurumlar için
  • k12.tr: Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumları kullanmaktadır.

Bunlara ek olarak bazı alan adları ve kullanım alanları

  • edu: Üniversitelerde kullanımı yaygın alan adı uzantısıdır.
  • gov: Hükümet kurumları tarafından kullanılmaktadır.
  • info: Bilgi içerikli sitelerde kullanılmaya başlansa da şu an herkese açıktır
  • xyz: yeni nesil alan adı uzantısı, genel kullanıma açıktır