+90 850 255 1 875

Alt Alan Adı Nedir? Alt Alan Adı Kullanım Örnekleri

teknik - 28 Haziran 2022

Alan adı (domain) web sitelerinin internet üzerindeki adreslerine verilen ad olarak tanımlanır. Peki alan adı ile birlikte tanımladığımız alt alan adı (subdomain) nedir? Alt alan adı en çok hangi durumlarda kullanılıyor?

Alt alan adı, web sitenizin eklentisi olarak tanımlanabilir. Alt alan adı, Google ve diğer arama motorları tarafından farklı bir web sitesi olarak algılanır. Her ne kadar dezavantaj olarak görünse de alt alan adı web sitenizin trafiğini arttırmaya yardımcı olur. Alt alan adları, web sitenizin farklı bölümlerini düzenlemek ve gezinmek için oluşturulur. Herhangi bir alan adına sahipseniz sınırsız alt alan adı oluşturabilirsiniz.

Alt Alan Adı Kullanım Örnekleri

  • Alt alan adı, yaygın olarak bir web sitesinin test aşamasında kullanılır. Genellikle web sitesine yeni eklentiler ve güncellemeler internette canlı yayınlamadan önce bir alt alan adı olan web hazırlama sitesinde test edilerek yayınlanabilmektedir. Kısacası web sitenize yönelik yeni fikirleri test etmek için kullanılıyor.
  • Başka bir alt alan adı kullanımı ise e-ticaret sitelerinde karşımıza çıkıyor. E-ticaret siteleri genellikle karmaşık bir kuruluma sahip olduğundan şirketler çoğunlukla işlemleri yürütebilmek adına farklı bir alt alan adı tercih etmektedir.
  • Bazı durumlarda alt alan adları, mobil web siteleri özellikle konuma özel durumlarda alt alan adı kullanmayı tercih etmişlerdir. Örneğin, duolingo.com ana web sitesi (domain), uk.duolingo.com ise alt alan adıdır.
  • Sitenizde "misafir.websiteniz.com", "kullanıcı.websiteniz.com" ve daha fazlası gibi belirli bir kullanıcı grubuna hizmet vermek için bir alt alan adı kullanabilirsiniz. WordPress.com, blogger.com gibi web sitesi oluşturucu platformlar kullanıcılara özel web siteleri sunar.